top of page
  • Zdjęcie autoraAleksandra Buchaj

KAC - czym on właściwie jest?

Zaktualizowano: 5 kwi 2018

Kac, który jest określany także takimi stwierdzeniami jak wczorajszość lub syndrom dnia poprzedniego, jest stanem zatrucia fizjologicznego, będący następstwem spożycia nadmiernej ilości alkoholu w dniu poprzednim. Etanol powoduje w organizmie osoby pijącej zaburzenia metaboliczne.


Za maksymę farmaceutów i popularyzatorów zdrowego trybu życia można uznać zdanie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nie inaczej ma się ta kwestia w sprawie kaca. Nie od dziś wiadomo, że najpewniejszym lekiem na kaca jest abstynencja. Świadomość konsekwencji związanych ze spożyciem alkoholu może powstrzymać przed piciem, ale często jest bagatelizowane i wtedy alkohol leje się strumieniami. Należy pamiętać o piciu alkoholu wraz z jedzeniem, co spowolni jego wchłanianie i usprawni metabolizm. Pomiędzy wypitymi kieliszkami powinno się zachować pewien odstęp czasowy. Dodatkowe spożycie niegazowanych napojów bezalkoholowych rozcieńczy alkohol i pomoże w zachowaniu odpowiedniego poziomu wody w organizmie.

Wskazanie jednoznacznych powodów molekularnych kaca nie jest takie proste, jak mogło by się wydawać. Mimo tego, że podstawowym problemem jest zbyt duża ilość spożytego alkoholu, działa on w organizmie na wiele różnych sposobów. Cały proces od wchłonięcia do całkowitej eliminacji to szereg skomplikowanych reakcji. Jest to jednak kwestia wielu dysput naukowych i wymaga miejsca, więc uznałem, że poświęcę jej jedną z kolejnych notek.


Do symptomów kaca zaliczane są przede wszystkim ból głowy, złe samopoczucie oraz ogromne pragnienie. Ponadto u skacowanych ludzi można zaobserwować m.in. dreszcze, drżenie rąk, osłabienie koncentracji, biegunkę, pocenie się obniżony apetyt, nudności i wymioty. U każdej osoby procesy wchłaniania i metabolizmu alkoholu przebiegają inaczej i możliwe są duże rozbieżności w objawach przy spożyciu identycznej ilości alkoholu. Objawy te obejmują zaburzenia psychiczne, ruchowe oraz somatyczne i w znacznym stopniu ograniczają codzienną aktywność.


Obecnie na polskim rynku nie istnieją w pełni skuteczne substancje zapobiegające kacowi. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu (wieku, płci, wagi ciała, poziomu hormonów i innych czynników) oraz rodzaju substancji aktywnej skuteczność tych środków wynosi 10-50%. Jednak w przypadku wielu suplementów diety można otwarcie zakwestionować stosowany skład jako nie poparty dowodami naukowymi.

W związku z brakiem skutecznego remedium popularne jest stosowanie leczenia objawowego przy pomocy medycyny naturalnej. Do tego typu mikstur zaliczamy m.in. rosół, wodę z miodem, kefir/maślankę, sok pomidorowy lub wodę z ogórków kiszonych. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu redukuje odczucie kaca, co wiąże się z zawartymi składnikami odżywczymi.


Już niedługo przedstawię Wam procesy związane z metabolizmem alkoholu oraz przegląd naturalnych i farmakologicznych metod walczenia z kacem.



Autor: mgr Jakub Knurek

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page